Wypełniacze tkankowe i ich rodzaje

date_range 22-02-2021

Medycyna estetyczna wykorzystuje kilka rodzajów wypełnień, które stosowane są w małoinwazyjnych zabiegach odmładzających. To m.in. kwas hialuronowy, atelokolagen i hydroksyapatyt wapnia. Ich zadaniem jest wygładzenie zmarszczek, zminimalizowanie oznak starzenia, a także ujędrnienie skóry twarzy. Do najczęściej stosowanych należą wypełniacze tkankowe – substancje wprowadzane podskórnie, które wykazują działanie modelujące, wygładzające oraz nawilżające. Poznajmy wybrane rodzaje symulatorów tkankowych oraz ich właściwości.

Kwas hialuronowy

Typ wypełniacza tkankowych stosowany obecnie najczęściej. W salonach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej używa się jego postaci usieciowanej (o bardziej stabilnej formule, które nie zniekształca się i pozwala zachować efekt wygładzenia na dłużej).

Kwas hialuronowy należy do wypełniaczy naturalnych – w rzeczywistości to polisacharyd, czyli związek chemiczny występujący w żywych organizmach, posiadający zdolność wiązania cząsteczek wody. Z wiekiem jego ilość maleje, co widoczne jest właśnie pod postacią zmarszczek. Do obszarów najczęściej wypełnianych przy użyciu kwasu hialuronowego należą bruzdy nosowo-wargowe, usta, okolice oczu oraz szyi.

Atelokolagen

Kolagen wchodzi w skład tkanki łącznej i jest naturalnie występującym białkiem w organizmach żywych. W syntetycznej odsłonie był pierwszym wypełniaczem tkankowym stosowanym w medycynie estetycznej. Nie spełniał jednak warunków preparatu idealnego – w nielicznych przypadkach doprowadzał do reakcji alergicznych.

Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej stosuje się atelokolagen – udoskonalony typ kolagenu pozbawiony białek mogących powodować alergie, który stymuluje komórki skóry to tworzenia własnego kolagenu. Atelokolagen wykazuje działanie regenerujące, dlatego często stosowany jest do wygładzania nie tylko zmarszczek, ale także blizn i rozstępów.

Hydroksyapatyt wapnia

Kolejny naturalny składnik tkanki łącznej w organizmach żywych, który w formie syntetycznej stosowany jest do wykonywania wypełnień skórnych. Oprócz właściwości wygładzających posiada też zdolność do poprawy gęstości skóry.

Preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia tworzy rusztowanie dla skóry - unosi ją, konturuje, a jednocześnie pobudza komórki do produkcji kolagenu. Stosowany jest w zabiegach obejmujących korektę bruzd nosowo-wargowych, modelowanie policzków oraz konturowania owalu twarzy.

Udostępnij wpis: